10 BIZNESÓW NAJBOGATSZYCH LUDZI ŚWIATA

Hej, pewnie zastanawiałeś się nad tym, jaką branżę wybrać, może już wybrałeś jakąś branżę, w której działasz i być może nie do końca jesteś przekonany co do tego, że ten wybór był dobry. Więc chcę Ci pokazać takie branże, które może nie tyle są skazane na sukces, ale dadzą Ci do myślenia, dlatego, że te branże opanowali ludzie, którzy są najbogatsi w tym momencie na świecie. I pokaże Ci aktualnie na dzisiejszy dzień, listę najbogatszych ludzi, TOP 10 i prześledzimy, co takiego robią, jak do tego doszli i myślę, że da Ci to trochę do myślenia.

To jest lista, która jest na stronie Forbes’a i ona jest codziennie aktualizowana. W tym momencie, #1 na liście jest Jeff Bezos. I to jest jego najwyższa, no prawie najwyższa wartość, możesz popatrzeć, dzisiaj stracił 491mln$, ojejku jejku. Powiem Ci tak, jak rano patrzyłem na tę listę było tutaj chyba 150, w każdym razie było na zielono, ale wczoraj było 147,więc jeśli dziś jest 150mld$, to wierz mi, no dobra zaraz ktoś powie, że Putin jest bogatszy, niech Ci będzie. Ja o Bezos’ie robiłem kiedyś nagranie, tutaj gdzieś możesz zobaczyć filmik jak o Nim mówiłem. On zaczął firmę stosunkowo późno, zresztą zaczynał pracując najpierw dla kogoś, a potem dopiero otworzył Amazon’a, zresztą Amazon na początku sprzedawał po prostu książki przez internet.I ten Pan cały czas myślał o tym, jak to robić na większą skalę i popatrz, 150mld$, to są liczby, które się w głowie nie mieszczą. I to co robi, robi sprzedaż przez internet, handluje przez internet na całym świecie, tylko że może nie On handluje, ale udostępnia narzędzie, które pozwala innym handlować. Mogę Ci powiedzieć z mojej własnej praktyki, że samo handlowanie w internecie, na Amazonie i nie tylko, daje naprawdę fajne profity. Tylko jeśli ten Pan od każdej transakcji pobiera prowizję i to całkiem słoną, do tego sam sprzedaje swoje produkty i robi to na całym świecie, to widzisz, z tego się uzbierała taka kwota, a nie inna, 150mld$. Jak o Nim ostatnio opowiadałem, to chyba był wart około 75mld$, a mówiłem o Nim niecały rok temu, więc coś niesamowitego.

Od razu mogę Cię pocieszyć, to nie jest tak, że On ma w kieszeni 150mld$, ja wiem, że dla niektórych wyobrażenie samego miliona dolarów to już jest w ogóle poza zakresem świadomości, ale te 150mld to jest po prostu wycena jego firmy. Zresztą to jest ciekawe myślenie Bezos’a, bo On jeszcze chyba w 2000 roku zarejestrował firmę, która ma się zajmować eksploracją kosmosu i spore fundusze też włożył w tamtą firmę, więc to też możesz sobie pomyśleć odnośnie skali jego myślenia, że to niema być firma, która ma sprzedawać „spożywkę” sąsiadom, to niema być nawet firma, która ma sprzedawać w Polsce, to niema być firma, która ma sprzedawać w Europie, tylko widzisz, nastawienie tego Pana było takie, żeby od razu eksplorować cały świat, miej to na uwadze.2. Bill Gates, który do tej pory był królem rankingów. Aha, jeszcze zanim o Bill’u Gates’ie, Wczoraj był ciekawy dzień, bo wczoraj firma Apple, która była założona jakieś 30 lat temu. Nie wiem dokładnie, pewnie ktoś mnie poprawi zaraz. Wczoraj okazało się na giełdzie nowojorskiej, że jest najwyżej notowaną na świecie i jej wartość to bilion dolarów. Bilion dolarów, coś niesamowitego. Ale ok, Bill Gates do tej pory rządził na liście najbogatszych ludzi na świecie. Stworzył oprogramowanie, i zrobił w sumie to samo co Bezos, czyli zawojował cały świat. I podejrzewam, że Ty może nawet teraz korzystasz z oprogramowania, które stworzył Gates, a potem Czyli widzisz, pierwsza i druga firma, czyli Amazon i Microsoft, obie oparte o komputery.

Kolejny, Warren Buffett, ten akurat jest zupełnie niezwiązany z komputerami, firma, która zajmuje się inwestowaniem. Ale jak na razie mamy pierwszą trójkę, która dorobiła się sama. Nie było tak, że ojciec pożyczył pieniądze, chociaż nie jestem do końca pewny w przypadku Billa Gates’a.Niemniej nikt mu na pewno nie wypomni tego, że dorobił się przez jakąś tam protekcję ojca. Numer #4 to może być człowiek, któremu można powiedzieć, że ojciec pomógł, na tej zasadzie, że On przejął biznes po ojcu: Bernard Arnault .Pan wart 80 mld$ i to jest o tyle ciekawe, że to jest Pan, który dorobił się na dobrach luksusowych. Czyli na dobrach luksusowych, co to są dobra luksusowe, to są perfumy, drogie torebki np. Louis Vuitton, drogie Panie. Jego ojciec kupił chyba Dior’a, o ile pamiętam.Za kilkanaście milionów dolarów i jego syn potrafił tak to zrobić, na tyle globalną firmę, wzbudzić takie pożądanie jego produktów, że Pan jest numerem 4 na świecie.Kolejny Pan, Amancio Ortega, o którym też kiedyś robiłem nagranie, poszukam link i wstawię go tu u góry. Właściciel ZARA, ale nie tylko, bo tam jest kilka takich marek, MassimoDutti, jest kilka firm jego. On już może biznesem aktywnie się nie zajmuję, niemniej numer piąty, 70mld$, nieźle.

Mark Zuckerberg, chyba o nim też mówiłem, numer #6, podejrzewam, że on tu jeszcze zawojuje, dlatego, że ma tylko 34 lata. Ja wiem, co niektórzy będą mówić na jego temat, mów co chcesz, ale On jest wart 66mld$,a Ty ze swoim narzekaniem i ocenianiem innych jesteś wart tyle, ile jesteś wart. Więc zamiast oceniać innych, popatrz na to, co ten facet robi. I też internet, stworzył w zasadzie stronę, która służy do tego, żeby się dzielić swoimi zdjęciami, żeby mieć kontakt z innymi ludźmi. Tylko widzisz, tak to zrobił, że działa to na całym świecie. Carlos Slim Helu, szczerze nie wiem, jak On na początku zdobył swoje pieniądze, więc nie wiem czy On jest tym, który się samo dorobił, Ale jego biznes jest bardzo szeroki, ma wiele rzeczy, którymi się zajmuje, tu jest napisane, że jest to telecom, bo faktycznie, nawet w Polsce miał wchodzić, czyli Pan od telefonów komórkowych, tak go możemy nazwać. Ok, wejście w tę branżę jest dość problematyczne, bo tu trzeba mieć duże pieniądze. Słuchaj, może masz takie pieniądze, może jesteś w stanie wejść na jakiś niezagospodarowany rynek w Afryce i kupić tam licencję i zacząć działać. Larry Ellison, z tego co mi wiadomo, już chyba aktywnie nie działa biznesowo, tylko ma swoich managerów,niemniej firma software’owa, czyli firma, która robi oprogramowanie do komputerów.

Larry Page, SergeyBrin, obaj panowie, współwłaściciele wyszukiwarki Google, która to tak naprawdę w Polsce zaczęła efektywnie działać może 10 lat temu, a wcześniej rządził Onet. Ale jak będziemy patrzeć na tę listę, zresztą cały czas na tej liście pojawiają się i przebijają się osoby, które mają biznes związany z komputerami, internetem i szeroko pojętą informatyką. Dlatego mój drogi, moja droga, jeśli chcesz zakładać firmę, patrząc na TOP 10 najbogatszych ludzi na świecie, na pewno: internet, komputery, oprogramowanie, dobra luksusowe i odzież. Aż dziwie się, że w pierwszej dziesiątce niema niczego związanego z jedzeniem i z nieruchomościami, bo jakby nie patrzeć są to podstawowe potrzeby ludzkie. Dopiero w drugiej dziesiątce pojawiają się, widzisz tu mamy „spożywkę”, Jim Walton, znaczy to są spadkobiercy Sama Walton’a, o którym też robiłem kiedyś nagranie i gdzieś tutaj dam link, niesamowity facet. Ten Pan od mediów, ten Pan od internetu. Dalej niema nikogo od jedzenia, #14 Pani też od dóbr luksusowych, L’Oréal.

W trzeciej dziesiątce dopiero jest na 26. miejscu Pan od nieruchomości i na 29. Pan od nieruchomości, dalej jest Pan od piwa na 30. miejscu. Redbull, o którym to robiłem nagranie z 3 miesiące temu i patrząc na spożywcze, chociaż trudno nazwać Redbull’a spożywką, ale widzisz w tym momencie jest to 32. miejsce. Tutaj 33. miejsce ale widzisz, jedzenie dla psów. Mój drogi, moja droga, sprawa wydaje mi się dość oczywista, jeśli do tej pory nie zajmujesz się internetem, komputerami, to w tej dziedzinie, którą teraz robisz warto pomyśleć, co by takiego zrobić, żeby jednak się tym zająć. Dobrze, to tak, żeby dopełnić , tak moja branża internetowa, ale chyba nie jestem tam, gdzie powinienem być.

Mój suplement „Beauty”, jako nagroda w konkursie, dla najciekawszego komentarza i za tydzień wybiorę osobę i napiszę pod spodem, kto wygrał. Dzięki, hej!

 

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment