Podkręcanie umysłu. (autor; Jacek Wiśniowski)

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/podkrecanie-umyslu

Ciekaw jestem ile razy w życiu popełniłeś jakąś głupotę, ile razy jeszcze popełnisz jakąś głupotę. Ja popełniam ich całą masę, nie mniej staram się robić ich coraz mniej. Nie mniej ostatnio dowidziałem się dlaczego te głupoty popełniam, naukowo. I co można zrobić, naukowo, aby je eliminować.

 

Niedawno byłem na konferencji gdzie poznałem pana, który nazywa się doktor Daniel Amen, to jest pan, który jest podobno najlepszym specjalistą od mózgu na świecie. On zajmuje się czymś takim, on skanuje mózg i sprawdza jak ten mózg funkcjonuje, sprawdza jego aktywność, które tam obszary działają, które nie działają.

Jak on przeskanuje twój mózg to jest wstanie powiedzieć o tobie absolutnie wszystko, czy masz depresję, w jaki sposób myślisz, czy jesteś geniuszem, czy nie jesteś geniuszem, czy masz jakieś problemy z otoczeniem, czy masz jakieś problemy z zapamiętywaniem. Nawet 40 lat przed tym zanim miałbyś Alzheimera, on jest wstanie to wykryć, więc coś niesamowitego, jak nauka w ogóle potrafi, jaki nauka zrobiła postęp, co potrafi sprawdzić, co jest w naszych mózgach.

On jest w ogóle pionierem tego typu badań. I on powiedział miedzy innymi o tym, co powoduje, że nasze mózgi nie funkcjonują tak jak powinny funkcjonować. Powiedział, że 96% ludzi ma jakieś tam mniejsze lub większe problemy z umysłem, z mózgiem. I w jaki sposób można te problemy naprawić, bo on się zajmuje naprawianiem. Ale mówi, że dużo rzeczy możemy zrobić sami w domu, nie trzeba łazić do niego do kliniki. Opowiada właśnie o wpływie ciśnienia a raczej nadciśnienia, kwestia nadwagi, kwestia spożywania niektórych leków, kwestia narkotyków, kwestia palenia papierosów i wymienił całą masę czynników, przez jedzenie, kwestia tego co się je, jak się je, kwestia tego ile się przebywa na powietrzu, jak się ćwiczy, czy się ćwiczy, jak to wpływa na twój umysł.

Zacznę może od praktycznych rzeczy, bo przed tą konferencją byłem w Dolinie Krzemowej i wstawałem tam o piątej rano, bo przestawienie czasu, więc piąta rano to była i tak taka pora i tak bardzo wczesna jak na Polskę. I o piątej rano poszedłem sobie parę razy pobiegać, powiem ci byłem w szoku bo tam ciemna noc, piąta rano uliczki jeszcze nieoświetlone i dosłownie tabuny ludzi, którzy biegają.

Ja sobie wtedy pomyślałem, jeszcze zanim poznałem tego doktora Amena, wtedy sobie pomyślałem, ja miałem takie wyobrażenie o Amerykanach, że to są tylko tłuściochy, które tylko się i zajadają tymi McDonaldami i to wszystko. A tu się okazuje, że oni naprawdę nieźle kombinują, przynajmniej niektórzy, co zrobić, żeby być jak najbardziej kreatywnym. Więc oni potrafią wstawać o piątej rano i dosłownie tabuny biegną chodnikiem po to, żeby ich mózg lepiej funkcjonował, żeby ich ciało lepiej funkcjonowało.

Ale wracając do podkręcania mózgu, jeśli masz nadwagę będziesz gorzej myślał, jeśli masz nadciśnienie będziesz gorzej myślał, jeśli palisz będziesz gorzej myślał, twój mózg będzie gorzej funkcjonował. Jeśli przez cały dzień, przez całe tygodnie nie ruszasz się, siedzisz w biurze, no nie masz wysiłku fizycznego, twój umysł będzie gorzej funkcjonował.

Kwestia twojej diety, zajrzyj do swojego talerza, a potem zastanów się, gdzie to jedzenie zostało wyprodukowane, przez ile osób było to przetworzone, przez ile rąk, maszyn zostało to przetworzone, czy to może zostało po prostu zerwane z drzewa i ty to jesz w taki sposób jak natura ci to dała, bo to wszystko ma wpływ na twój umysł. Ale żeby się nie rozgadywać, po krótce powiem ci co takiego robić aby naprawdę podkręcić swój umysł. Jestem teraz w Irlandii, w Dublinie, tutaj wczoraj, przez ostatnie 3 dni była konferencja i po tej konferencji mam ci coś do powiedzenia na temat działania umysłu.

Bo ja tu przyszedłem po to, żeby podkręcić swój umysł. Dlaczego? Dlatego, że było tutaj 42,000 uczestników, którzy są zainteresowani takim tematem jak ja, czyli kwestia biznesu. Oni się tutaj zajmowali start-up’ami, rozwojem różnych aplikacji internetowych i tak dalej. I kiedy ja przebywam w takim towarzystwie, w towarzystwie osób, które są zainteresowane takim tematem jak ja, ale są poziom czy kilka poziomów wyżej, ja od nich chłonę tą wiedzę, ponieważ ja z nimi rozmawiam, ponieważ ja z nimi przebywam, nie jest to na pewno środowisko takie, gdzie ja sobie siedzę z osobami które rozmawiają np. o tym jak wychowywać lepiej dziecko.

To jest zupełnie inne środowisko. Więc ja przebywam w takim środowisku, które powoduje mój rozwój. Ale, a propos działania na mózg i a propos uczenia się, na tej konferencji był wywiad z dwiema osobami i troszkę się tam ubawiłem przy tej okazji, był tam współzałożyciel takiego portalu Zalando.com, oni handlują odzieżą, obuwiem i była też pani, która jest prezesem firmy, tej firma w Polsce nie widziałem jej, ale na zachodzie jest bardzo popularna, robi to samo co Zalando, konkurencja.

I tam była osoba, która ich przepytywała i ten pan z Zalando coś tam opowiada i opowiada, w końcu zaczęła mówić ta kobieta i ten założyciel Zalando, sala 5 tysięcy ludzi, nie patrzy w ogóle na salę, w ogóle nie zauważa osoby prowadzącej tylko patrzy na tą kobietę, która to opowiada i tak mina mu lekko rzednie, potem spuszcza wzrok i widać po jego twarzy, że facet myśli o kurczę, jak to się stało, że myśmy do tej pory takich rzeczy nie robili, ona dalej opowiada, opowiada, w pewnym momencie szczęka widzę zaczyna mu opadać. I widzisz nawet takie spotkanie, gdzie jest ktoś z konkurencji, opowiada o tym co oni robią, potrafi spowodować to, że człowiek który siedzi obok, konkurent, uczy się czegoś, bo on czegoś takiego nie robił. Ale ta jego mina była naprawdę bezcenna. Dosłownie tak, my takich rzeczy nie robimy?

Więc stąd się człowiek uczy, z poznawania osób, które są mądrzejsze od ciebie, może tobie się wydaje, że nie są mądrzejsze, a są. Nawet nie chodzi o poznawanie, a o posłuchanie tych ludzi, posłuchanie jakiegoś fajnego video. Nie chodzi o to, żeby słuchać wszystkich, tylko słuchać tego co spowoduje, że ty będziesz lepszy. Więc wracając do działania mózgu i doktora Amena. Doktor Amen mówił np. o wpływie powietrza, czy ty po prostu jesteś w pomieszczeniu, które jest zamknięte, czy przebywasz czasami na powietrzu i kwestia tego ile przebywasz. Ile jest ruchu w twoim życiu, powiem tutaj od razu mi się skojarzył Steve Jobs.

Na którymś tam z poprzednich nagrań mówiłem o tym, że Jobs miał w zwyczaju zanim podjął jakąś decyzję wyjść sobie na spacer. Zobacz on łączył dwie rzeczy, po pierwsze wyszedł na powietrze, zmienił otoczenie, dobra już mamy dwie i trzecie jeszcze mamy to, że po prostu szedł, ruszał się. A ten ruch jest potrzebny po to, żeby ta krew do tego umysłu jakoś dopłynęła, więc widzisz po to są potrzebne ćwiczenia fizyczne. Jeśli nie będziesz ćwiczył przynajmniej 3 razy w tygodniu, nieważne czy pójdziesz na basen, czy zrobisz szybki spacer, czy pójdziesz pobiegać, czy będziesz jeździł na rowerze, jeśli nie zrobisz sobie 3 razy w tygodniu czegoś takiego, obawiam się, że z twoim myśleniem będzie kiepsko.

Wrócę tutaj jeszcze do nagrania jakie robiłem z 2 miesiące temu, z Marcinem Kowalczykiem, który jest rekordzistą świata w układaniu kostki Rubika z zamkniętymi oczami. On tego do kamery nie powiedział, ale poza kamerą powiedział mi, że kiedyś tam zanim zaczął się interesować technikami pamięciowymi, zrobił sobie test inteligencji, mówił, że tam wyszło powyżej średniej, ale to nie było tam nie wiadomo co. Mówił, że niedawno MENSA, zaprosiła go do siebie, zęby zrobić badanie. Zrobili to badanie i mówi, ze się nie mieści w skali, a stało się to dlatego, że ćwiczył techniki pamięciowe, że ćwiczył swoją wyobraźnię, że ćwiczył swój umysł. Więc jeśli ty chcesz, żeby twój umysł był sprawniejszy, trzeba go ćwiczyć.

Trzeba go po prostu stymulować, trzeba mu dawać nowe rzeczy, nowe wrażenia. Co do nowych wrażeń to nie jest tylko kwestia nauki, to nie jest tylko kwestia, ja od Marcin się teraz uczę jak się szybko uczyć, on podawał na tym nagraniu stronę kazdytakmoze.pl, więc wejdź sobie, zapisz się. On tam podaje techniki odnośnie tego jak się uczyć. Ale to jest jedno, uczenie z tego co Marcin opowiada, uczenie się to jest znalezienie się w nowym miejscu, znalezienie czegoś nowego, czasami pójście do muzeum, pójście do galerii, chociaż przyznaję, że tego nie lubię, ale otwiera się umysł, bo robię coś nowego. Pojadę do nowego kraju, poznam nowych ludzi, zobaczę nową kulturę, to też jest stymulowanie umysłu. Co jeszcze? Kwestia jedzenia.

Co do jedzenia szybko, ważne żebyś dbał o niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Co to takiego jest? Na pewno słyszałeś coś takiego, bo ostatnio jest modne, omega-3, omega-6, kwasów omega-6 akurat unikaj, ale omega-3 są bardzo ważne do tego jak twój mózg będzie funkcjonował, wystarczy, że na przykład będziesz jadł ryby, tylko z tymi rybami, trzeba uważać, gdzie one są hodowane, czy to jest sztuczna hodowla, czy one są z oceanu. Ale z kolei z oceanu, to jest też kwestia gdzie łowione, bo rtęć i różne zanieczyszczenia są w wodzie. Widzisz nie jest to wszystko takie łatwe, ale jak się będziesz interesował to będziesz wiedział co jeść i skąd jeść. Możesz sobie po prostu kupić kapsułki z tłuszczem omega-3, bo takie można dostać.

To jest kwestia dbania jeśli chodzi o jedzenie, o witaminę D3. Witaminę D3, no w niewielkiej części możesz sobie dostarczyć z jedzenia, ale niestety większość jest ze słońca. Dzisiaj jest pochmurnie tutaj, ale jest też w tabletkach witamina D3 i wiem, że w Polsce ponad 80 % ludzi ma niedobory witaminy D3. Masz niedobory witaminy D3, masz problemy z myśleniem. Jeśli ci teraz ciężko przychodzi nauka, jeśli ciężko ci się wziąć za jakiś biznes, jeśli ciężko ci się skupić na czymś na 80% jest to kwestia braku witaminy D3.

Jeszcze do doktora Amen. Doktor Amen powiedział o, to już nie będzie o działaniu umysłu, powiedział, że mamy w umyśle taką jego pierwotną część, jest to coś jakby w kształcie jajka, w samym środku mózgu. Jest to taka głęboka, głębokie, jakieś fachowe określenie, w każdym razie taki nasz pierwotny mózg. I powiedział ciekawą rzecz, że wszelkie takie wydarzenia, takie bardzo emocjonalne, które się wydarzyły w naszym życiu, zapisują się właśnie tam. Co to znaczy głębokie wydarzenie emocjonalne, mogłeś mieć wypadek 20 lat temu i to zostało zapisane w twoim umyśle i to wpływa na to co teraz robisz, urodziło ci się dziecko, byłeś podczas narodzin tego dziecka, to ci się zapisuje w głowie, byłeś w jakimś cudownym piękny miejscu, to też ci się zapisuje w głowie.

A może się rozwiodłeś, gdzieś głęboko w tej strefie to się zapisuje. I teraz doktor Amen mówi tak, w zależności od tego na czym ty się skupiasz w życiu, jakich sobie dostarczasz wrażeń, czy więcej się zapisuje pozytywnych czy negatywnych, to wszystko zostaje w twoim umyśle. Jeśli będzie więcej pozytywnych takich wydarzeń w twoim życiu to ty będziesz inaczej podchodził do twojego życia, do tego co ci się na co dzień przytrafia.

Będziesz podchodził do tego bardziej pozytywnie, będziesz inaczej nastawiony do ludzi, do otwierania biznesu, do kontaktu z ludźmi. Jeśli w twoim życiu zapisywało się mnóstwo negatywnych rzeczy, mnóstwo negatywnych emocji, to ty będziesz tak podchodził do życia i na to ma nawet wpływ to czy ty po prostu oglądasz horrory. Jeśli w twoim życiu jest mnóstwo takich negatywnych rzeczy, jeśli szukasz takich rzeczy właśnie typu oglądanie horrorów, to to wszystko się zapisuje w środku, gdzieś tam w twojej głowie i to ma potem wpływ na to jak twoje życie wygląda. Może brzmię dziwnie, ale tak to dokładnie działa.

Ok. Słuchaj ja nie jestem w stanie ci powiedzieć nawet jeden procent tego co mogę ci powiedzieć na temat działania mózgu, bo wiedzy jest cała masa. Na razie mogę ci powiedzieć, że mam taki plan, żeby napisać książkę na ten temat, bo mnie ten temat od dawna bardzo interesuje i są różne metody i naturalne i nienaturalne, bo są różne środki, są suplementy na pobudzanie umysłu, są odpowiednie sposoby myślenia, odżywiania, życia i tak dalej na to żeby podkręcić ten umysł. Powiem ci jak będę miał więcej czasu w grudniu, wezmę sią żeby taką książkę napisać i podejrzewam, że w przyszłym roku taką ci udostępnię.

A na razie przemyśl to co ci powiedziałem, być może będziesz musiał obejrzeć to jeszcze raz, bo powiedziałem to wszystko dosyć nieskładnie, wybacz mój umysł niestety nie funkcjonuje tak jak bym chciał, ale pracuje nad nim. Wszystkiego dobrego. Do usłyszenia

Jacek Wiśniowski

{ 4 comments… add one }

 • Beata Grudzień 8, 2015 12:48 am

  Dziekuję Panie Jacku.

  Jedno słowo w jednym z Pana nagrań: NAWYK!!! To mnie zainspirowało! Samo polepszanie siebie samego a raczej samej siebie i nauka języków nam nieznanych, aczkolwiek do opanowania to mój "konik". Brakowało mi jednego puzzzla w tej chaotycznej układance..Mianowicie słowa NAWYK. Język ukraiński w subskrypcji? Od wielu lat uważam, że przyciągamy to o czym myślimy. Doswiadczyłam tego na swej już zimowej skórze. Zastanawiałam się nad ukraińskim . Seriously 🙂 A tu proszę, ukraiński się pojawia.

  Jeśli  szuka się (inspiracji?, odpowiedzi, podpowiedzi?), dostaje się je w różnej formie :-). Na szczęście :-).

  Z pozdrowieniami i podziękowaniami

  Betty

  Reply edit
 • franklin Grudzień 27, 2015 9:21 pm

  Witam, Panie Jacku, zamówiłam i zapłaciłam za biografię B. Franklina, ale wpisałam błędnego maila i adres o wysyłki. Da sie cos z tym zrobić?

  Reply edit
 • admin Styczeń 4, 2016 12:24 pm

  Reply edit
 • Michał Styczeń 22, 2016 7:19 pm

  Panie Jacku,

  Już od dłuższego czasu oglądam Pana filmy motywacyjne, zapisałem się do neswlettera. Jestem po dużym wrażeniem ile pracy Pan wkłada w swoje materiały. Z perspektywy czasu widzę jak każdy materiał jest lepszy od poprzedniego. Od dłuższego czasu interesuje się tematyką związaną z samodoskonaleniem i mogę Panu z pewnością napisać, że przekaz jest bardzo skuteczny. Cieszę się, że poruszana jest różnorodna tematyka dzięki czemu mogę łączyć poszczególne tematy w jedną całość.

  Dziękuję za sporą dawkę motywacji. W ostatnim czasie miałem krótką przerwę w samodoskonaleniu ale już wracam do formy 🙂

  Jak znajdę materiały związane z tematyką mózgu to wyślę e-mailem.

  Pozdrawiam Michał

  Reply edit

Leave a Comment