Nieudacznik? Został Miliarderem.

Hej, opowiem Ci o pewnych Chińczyku, który to, może nie urodził się w tym miejscu, ale pochodził z Chin i pochodząc z takiego miejsca stworzył platformę, o której niektórzy twierdzą, że jest wręcz większa od tej, o której mówiłem tydzień temu, czyli od platformy Amazon. Pan, którzy się nazywa Jack Ma, w momencie kiedy zaczynał, wyobraź sobie, że był to zwykły Chińczyk, jak tutaj widać pełno, nie znał słowa po angielsku, mało tego, jak zaczynał biznes, to Chiny były w sumie jeszcze zamknięte na świat i za bardzo nie można było tego biznesu robić. Jak starał się o przyjęcie na uczelnię wyższą to 3 razy nie zdał egzaminu na chińską uczelnię, bo był za słaby z matematyki, więc jeśli Ty masz jakieś obiekcje odnośnie zakładania firmy, że Ci nie wyjdzie, bo nie znasz czy to języka, czy to nie znasz matematyki, to jest tylko twoja wymówka.

Ale idźmy dalej, wyobraź sobie, że ten Pan starał się o to, żeby po prostu dostać pracę i chodził od firmy do firmy, nawet poszedł do KFC, gdzie przyjmują formalnie wszystkich, wyobraź sobie, że nie przyjęli go nawet do KFC, żeby pracował na kasie i obsługiwał klientów, nie przyjęli go do kilkudziesięciu innych firm, ale ten Pan był mocno uparty, pomimo wzrostu 1,62m, kiedy miał lat 12, czyli troszkę się cofniemy w czasie, żył w takiej biedzie, że stwierdził, że musi wynieść się z miejsca, gdzie jest, bo inaczej nie będzie w stanie zapracować na siebie, na swoją rodzinę i wtedy już sobie wymyślił, że musi się nauczyć angielskiego, że cały świat tak naprawdę, to jest wszystko to co jest poza Chinami, a szczególnie to, co jest w Stanach Zjednoczonych i jeździł wtedy do hotelu w swoim mieście, gdzie przyjeżdżali turyści zza granicy, po to, żeby się nasłuchać, jak oni mówią po angielsku, po to, żeby z nimi rozmawiać, nawet w pewnym momencie robił za darmo wycieczki dla tych turystów, żeby po prostu mógł z nimi sobie porozmawiać po angielsku.

I końcówka ubiegłego wieku, miał taką okazję, że mógł wyjechać do Stanów Zjednoczonych, odkrył wtedy, że istnieje coś takiego jak internet i dało mu to do myślenia, jak by to można wykorzystać w Chinach, a zanim jeszcze wyjechał wtedy z Chin, to w Chinach powoli zaczynał się ten Boom Przemysłowy i firmy Chińskie zaczęły się kontaktować ze światem po to, żeby sprzedawać swoje produkty i on wtedy jak już znał angielski, wtedy założył firmę, która miała pomóc komunikować się Chińczykom z Europejczykami, z Amerykanami i właśnie jak zobaczył w Stanach, że jest coś takiego jak internet, to w jego głowie powstała pewna myśl. Nie miał w ogóle pieniędzy na to, ale wymyślił sobie, że zrobi portal internetowy, który będzie pośredniczył właśnie między Europą a Chinami. Pożyczył pieniądze od znajomych, on sam wysupłał $2000, od kilkunastu znajomych pożyczył też pieniądze, w ogóle zraził ich pomysłem, w ogóle popatrz, jak to musiała być szalona sprawa, żeby pójść do znajomych, gdzie w ogóle nie było internetu jeszcze w Chinach, nikt się nie kontaktował z zachodem, albo prawie nikt i wytłumaczyć im: „Słuchajcie, pożyczcie mi pieniądze, bo ja chce zrobić coś takiego, czego w ogóle niema i na tym będzie zarabiać pieniądze.”

W ogóle kosmos! Niemniej zrobił to, zebrał pieniądze, uruchomił portal, dzisiaj ten portal się nazywa Alibaba.com, może słyszałeś o takim i w momencie debiutu na giełdzie na Wall Street ta firma zebrała 230 mld $, po prostu no w głowie się nie mieści. Ta firma do dzisiaj tak się rozwinęła, że 80% sprzedaży w Chinach, takiej właśnie internetowej, odbywa się prze Alibabę, do nich należy też Aliexpress, TaoBao, parę takich mniejszych firm i ten pan, który założył tę firmę, Jack Ma, jego udziały są warte kilkadziesiąt miliardów dolarów.

Teraz tak, dlaczego Ci o tym mówię? Dlatego, że ok, Boom Internetowy to już nie jest to, co było 20 lat temu, to jest sprawa oczywista, niemniej co chwilę pojawiają się nowe tematy, co chwilę pojawiają się nowe technologie, nowe usługi, które Ty możesz wykorzystać do tego, żeby rozwinąć biznes, może niekoniecznie aż taki jak Jack Ma, chociaż nic nie stoi temu na przeszkodzie, tak statystycznie patrząc, słuchaj, ja jestem w mieście, gdzie mieszka prawie 30 mln ludzi, czyli w jednym mieście mieszka tyle ludzi, co prawie w całej Polsce, nie mówiąc o tym miliardzie Chińczyków i z tego ogromnego narodu znalazła się 1 osoba, która była na tyle uparta, którą widzisz, nawet do głupiego KFC nie przyjęli, ale chłop się uparł i swojego dopiął, więc mówię Ci o tym wszystkim po to, żeby Ci dać do myślenia, że Ty też możesz i nawet jeśli Ci mama mówi, że się nie nadajesz, jeśli Ci tata mówi, że się nie nadajesz, wszyscy twoi znajomi mówią Ci, że się do czegoś nie nadajesz, to im nie wierz, tylko po prostu zrób to i zobacz co się stanie! Dzięki, hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment