Jak zrobić dobre DRUGIE wrażenie.

Hej, efekt drugiego wrażenia! Jeśli pierwszy efekt nie wypalił, czyli nie spodobałeś się z jakiegoś powodu, to zawsze możesz to nadrobić, bo są pewny sposoby. I nawet jeśli nie wiem, nie spodobała się twoja twarz, sposób mówienia, zachowania itp. To tym, co zrobisz potem, jesteś w stanie ten zły pierwszy efekt zniwelować. Jak to zrobić? Będziemy się tutaj opierać o techniki związane z wykorzystaniem podobieństwa. Jakiego podobieństwa? Tutaj będzie potrzebna twoja uważność, bo z pewnością masz w swoim otoczeniu osoby, które zachowują się tak jak Ty, ubierają się tak jak Ty, może lubią tę partię polityczną co Ty, oglądają te same seriale itp. Więc jeśli Ty masz na przykład ulubiony serial i spotykasz osobę, która powie Ci, że też ogląda ten ulubiony serial, to od razu jesteście za pan brat, albo spotykasz kogoś, kto jeździ takim samochodem jak Ty i lubicie się nie jako na dzień dobry, bo jest między wami więź.

I widzisz, akurat w przypadku samochodów, powiedzmy, że prowadziłeś jakieś tam negocjacje na temat zakupu czy sprzedaży czegoś i okazało się, że osoba, od której coś kupujesz, powiedzmy, że jeździ takim samym samochodem jak Ty, a nie jest to samochód, powiedzmy, taki powszechnie spotykany, wiec jest między wami nić porozumienia, powiązania. I w takiej sytuacji twój rozmówca, czy twoja rozmówczyni, jak widzi, że jest między wami jakieś tam połączenie, to automatycznie zakłada, że w innych kwestiach też będzie połączenie, mimo że efekt pierwszego wrażenia nie był dobry, bo powiedzmy byłeś źle ubrany. Tylko żeby zastosować ten efekt musisz zacząć zauważać co się dzieje dookoła, jak dana osoba się wypowiada, o czym się wypowiada, jak wygląda jej otoczenie, żeby tam znaleźć punkt zahaczenia, który spowoduje, że ta osoba Cię po prostu polubi, będzie chcieć z tobą kontynuować znajomość, czy robić biznesy, czy na stopie towarzyskiej po prostu chcieć z tobą przebywać, spędzać czas. Na co zwracać uwagę? Pierwsze na co możesz zwrócić uwagę to jest właśnie kwestia ubioru, jak idziesz na rozmowę o pracę i starasz się o funkcję jakąś tam kierowniczą, to nie ubierzesz się w dres, bo jak się ubierzesz, no to myślę, że wiesz jak to się skończy.

Z kolei jeśli starasz się o posadę trenera, no to możesz ubrać się w dres, czy posadę, nie wiem, piłkarza w klubie. Także musisz zdawać sobie sprawę z tego z kim rozmawiasz i właśnie kwestia jak ta osoba się nawet ubiera, bo tu już jest pierwszy efekt takiego polubienia na dzień dobry. Druga sprawa, którą też od razu zauważysz, czy usłyszysz, to jest właśnie kwestia głosu, ale w głosie jest dużo aspektów, bo jak Ty z kimś rozmawiasz, to słyszysz poziom głosu, na ile ta osoba mówi głośno, a na ile cicho, ale jest to też kwestia jakich słów dana osoba używa, bo niektóre osoby często używają jakiejś tam wkręty: „Rozumiesz, rozumiesz o czym mówię!?” Ok, ja teraz przesadzam, ale rozumiesz o czym mówię? Więc to właśnie o tego typu rzeczy chodzi, żeby takie rzeczy w rozmowie wyłapywać, jeśli dana osoba właśnie stosuje takie coś, jak Ty powtórzysz tego typu słowa, to ona będzie czuć z tobą powiązanie, będzie czuć więź, bo Ty mówisz tym samym językiem, to nieważne, że wy oboje mówicie, powiedzmy, w języku polskim, ale to jest za mało, bo jeśli Ty na przykład jesteś Ślązakiem, a osoba, na której chcesz zrobić dobre wrażenie, jest Kaszubem, to już może być problem z efektem dobrego pierwszego wrażenia, bo wy na dzień dobry sobie myślicie: „Nie, to jest jakiś obcy, on jest inny.”

Ale powiedzmy, że jesteś góralem i wyprowadzasz się do Warszawy i spotykasz drugiego górala, zaczynacie rozmawiać, to po tym, w jaki sposób wy mówicie, to od razu poznacie, ze jesteście „swojaki”, a jak jesteście „swojaki”,to nawet jeśli na dzień dobry Ci się ten Pan, czy Pani nie spodobała, bo nie wiem, miał nie taką fryzurę jak trzeba, ale Ty poznajesz, że to jest krajan, to się wszystko zmienia, w efekcie drugiego wrażenia, albo widzisz, tak samo jest jak wyjedziesz za granicę, gdzie wszyscy mówią po angielsku, a gdzieś usłyszysz język polski: „O! Rodacy!”, to nieważne, że rodacy są w dresy ubrani, ja nie mam nic do dresów, ale jako przykład Ci podaję, to jest od razu taki efekt: „O! Rodacy!”, jest efekt lubienia, także zwracaj uwagę na strój, na sposób mówienia, na wkręty słowne, ale zwracaj też uwagę na mowę ciała. Powiedzmy, że jesteś na weselu, nie zrobiłeś na kimś dobrego wrażenia, a zależy Ci jednak na tym, żeby to wrażenie było dobre i ta osoba niejako jest zmuszona znieść twoje towarzystwo, bo siedzi gdzieś tam naprzeciwko i zwracaj wtedy uwagę na to, co robi, popatrz, ja tutaj co chwilę macham ręką, więc gdybyś chciał zrobić efekt tak zwanego lustra, które ja zrozumiem, moja podświadomość zrozumie jako efekt lubienia, czyli efekt podobieństwa, wiem, skomplikowanie mówię, ale mam nadzieję, że to przynajmniej część osób wyłapie.

Ok, efekt lustra, jak Ty stoisz przed lustrem, robisz jakiś gest, to widzisz ten sam efekt w lustrze i tak samo rób z rozmówcą, jeśli widzisz, że rozmówca macha tak ręką, to nie chodzi o to, żeby to małpować dokładnie, bo jak zmałpujesz dokładnie, to może być efekt odwrotny, ale jeśli twój rozmówca macha ręką, a Ty założysz ręce i będziesz tak siedział, to nie zrobisz dobrego wrażenia, drugiego wrażenia. A jeśli ta osoba na przykład siedzi i widzisz, że pije kawę, czy po prostu bierze filiżankę i z niej pije, to zrób dokładnie ten sam gest, napij się, widzisz, że ta osoba zaczyna jeść sałatkę, też nałóż sałatkę, ale nałóż sałatkę, a nie placka i też jedz, widzisz, to są drobne takie elementy, ja wiem, to powiesz: „O, manipulacja, wpływ!” Słuchaj, dbam o twoje dobro, dbamy o to, żebyś biznesy robił z tymi osobami, na których Ci zależy, żebyś poznawał taki kobiety, czy takich mężczyzn, na jakich Ci zależy, więc jak chcesz takie rzeczy osiągnąć, no to niestety, trzeba się takich rzeczy nauczyć, tylko widzisz, ja Ci tutaj podałem parę elementów, o słońce świeci w obiektyw, chyba nie będzie nic widać, podałem Ci parę elementów, tych elementów jest o wiele więcej, ja nie chcę Cię zagadywać, chcę Ci zwrócić uwagę na to, że można zrobić dobre wrażenie przez zwrócenie uwagi właśnie na to, jak ktoś się ubiera, w jaki sposób ktoś mówi, w jaki sposób nawet ktoś się porusza, jakie robi gesty, bo w ten sposób jesteś w stanie naprawić to, że nie masz idealnej fryzury, to że nie masz idealnego ubioru, to że coś tam jest nie tak, albo coś, co było nie tak na pierwszy efekt, na pierwsze spotkanie z tobą i możesz to naprawić, więc zrób to!

Na koniec jeszcze powiem jedną rzecz, ponieważ nie wiem, czy wiesz, prowadzę newsletter pod adresem sukces.pl i w tym newsletterze podaję takie tricki właśnie, podaję dużo rzeczy na motywację, mówię o rozmaitych sposobach na sukces, o których tutaj niekoniecznie chcę mówić na YouTube, więc jak chcesz dostać więcej tego typu wiedzy, zapisz się po prostu na stronie: sukces.pl i będziesz z tego bardzo zadowolony, ta wiedza jest bezpłatna, jest to mój prezent dla Ciebie, korzystaj! Dziękuję bardzo, hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment