Jak Mieć Pomysł, Który Da Majątek

Hej powiem Ci o czymś, co Cię może lekko oszukuje, ale powinieneś tę wiedzę wykorzystać dla swojego dobra, bo chodzi o to, że możesz sobie sprawę z tego nie zdajesz, ale możesz i powinieneś zostać wynalazcą. Tak, nie przesłyszałeś się, nie potrzebujesz być dzisiaj ani inżynierem, jakimś konstruktorem, ani chemikiem, ani mechanikiem, nic z tych rzeczy. Oczywiście jeśli masz wiedzę w danym zakresie, o których powiedziałem, rewelacja. Zaraz Ci wytłumaczę, o co chodzi i dlaczego warto się temu przyjrzeć, bo najpierw dam Ci do myślenia à propos wynalazków, które są oczywiste w nieoczywistości. Wyobraź sobie, że dopiero w 1970 roku pewien Pan wynalazł, opatentował kółka do walizek. On miał akurat firmę, która produkowała walizki i myślał nad tym, jakby to zrobić żeby te walizki były lepsze, a że dużo podróżował, to był w stanie poczuć i zauważyć to, że to jest wygodniej po prostu jak to jedzie, a nie trzeba tego targać ze sobą.

I popatrz ludzie używają walizek od setek lat, to że jest coś takiego jak koło też ludzie wiedzą, że coś takiego istnieje, ale widzisz dopiero się musiał pojawić jeden Pan, który jedno połączył z drugim i to już wystarczyło do tego żeby to był wynalazek. Do walizek zaraz jeszcze wrócę, bo jeszcze powiem Ci o jednym Panu, który to wynalazł, jak są kubki do picia kawy czy tam herbaty, gorących napojów, to szczególnie w Stanach Zjednoczonych to jest bardzo popularne, też do Polski wchodzi powoli, dla niego niefajne było to, że co chwilę jak piję to nie może pić z tego kubka, bo jest gorący i się po prostu parzy, jego parzy. I wymyślił i opatentował trudno nazwać urządzonko, bo to jest po prostu kawałek tekturki, opaski, który się zakłada na tamten kubek i ten Pan żyje sobie do dzisiaj jak pączek w maśle tylko z tego, że kiedyś tam wymyśli tę jedną rzecz, która była po prostu rozwiązaniem problemów i zauważ, że ta walizka z kółkami też była rozwiązaniem jakiegoś tam problemu. Więc pomyśl sobie Ty, ale nawet nie musisz myśleć, bo jestem pewien, że jest mnóstwo takich rzeczy, które widziałeś, czy widziałaś i według Ciebie to było nie tak zrobione jak trzeba, bo Ty byś tam dodał to, albo byś ujął coś tam i dzięki temu powstałby produkt, który Tobie by ułatwił życie, a skoro Tobie by ułatwił życie, to na pewno na świecie, gdzie jest 7 miliardów ludzi, znalazło by się trochę ludzi, którzy by też chcieli to kupić i na takich prostych uprawnieniach życiowych ludzie zbijają majątek i wszystko co widzisz dookoła, absolutnie wszystko, ktoś kiedyś wymyślił, ktoś kiedyś poprawił, usprawnił działanie tego.

Widzisz, kiedyś ludzie żyli tak że były po prostu lasy, były pola i nie było nic, ktoś tam wymyślił i odkrył, że można wskrzesić ogień. I to się widzisz po kolei rozwijało do tego stopnia, że no ja teraz nagrywam jakąś tam kamerką, ogląda to zaraz kilkadziesiąt tysięcy osób, tak naprawdę na całym świecie, siedzę na czymś, ruszam kierownicą, tutaj nogą coś przyciskam i jadę do przodu, no w ogóle kosmos, kiedyś ludzie potrzebowali konia albo innego osła zaprząc do tego, żeby go zawiózł, a dzisiaj – no cuda! Ale widzisz to, że dzisiaj nam się wydaje, że jazda samochodem jest całkiem normalna tak, ale jestem pewien, że minie 10, może 15 lat, może wcześniej i wynajdziemy nowy środek transportu. Jak było kiedyś coś takiego, że były tylko bryczki i były konie, to w momencie kiedy weszły samochody, był potężny opór ze strony wszystkich ludzi poza właścicielami samochodów. Ludzie opierali się temu żeby te samochody były, bo hałaśliwe i tam różne rzeczy wymyślano, a tak naprawdę chodziło o to, że cały przemysł znikł, bo żeby te bryczki były, mogły podróżować, to ktoś musiał robić te karoce, bryczki, cokolwiek, do koni całe zaprzęgi, to był cały przemysł i to wszystko upadło, wszystko. Więc z samochodami prawdopodobnie za jakiś czas będzie tak samo, już powoli elektryki panoszą się na rynku, pomimo tego, że samochód elektryczny to był tak naprawdę pierwszy samochód jaki jeździł, dopiero po jakimś czasie zrobiono samochód spalinowy.

Ale miałem wrócić do walizek, trochę zabawnie to zabrzmi, bo kilka miesięcy temu mój kolega powiedział mi jaki ma pomysł, a on bardzo dużo podróżuje, więc dla niego podróżowanie z walizką, zresztą ma świra na punkcie walizek, które mają być bardzo zwrotne, bardzo lekkie i jeszcze mają mu się podobać. I wymyślił sobie, że on to bym chciał taką walizkę, która będzie tak jak pies przy jego nodze szła i jak będziesz szedł na lotnisku, to że walizka będzie jechać obok niego i się zastanawiał wtedy jak to zrobić, ja mu mówię: „Słuchaj, jestem prawie pewien, że ktoś już takie coś wymyślił, ale być może tego nie ma, ważne jest to, że skoro Ty to chcesz, to będzie dużo ludzi, którzy też by to chcieli mieć, więc jeśli ja sprawdzę czy to jest, jeśli tego nie ma, to ja Ci nawet mogę pomóc to produkować.” I zacząłem szukać i znalazłem taką walizkę, bo ktoś już to zrobił. Ktoś już to zrobił, ale najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że ze 2 tygodnie temu byłem gdzieś na lotnisku we Wiedniu i był napis co jest zabronione do wprowadzania do samolotu i właśnie był symbol tej walizki i okazało się, że coś, czego mój kolega szukał, żeby jemu ułatwiło bardzo życie i jeśli tego nie ma, to by to sam opatentował i zaczął produkować, okazało się, że nie tylko już jest, ale nawet stanowi problem dla służb na lotniskach, że zakazali wchodzenia z tym na pokład. No szopka…

Ale ok, powiedzmy, że masz taką rzecz, którą wymyśliłeś i chcesz ją wprowadzić w życie, powiem Ci, że jak zaraz po studiach przeczytałem książkę: „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, tam on opisywał portfel, dzięki, któremu zbił majątek, a jakoś jeszcze zaraz potem, przeczytałem książkę: „Jednominutowy milioner”, gdzie ta kobieta, główna bohaterka tej książki, która też jednym zamówieniem na jakiś tam zabawki zarobiła milion w przeciągu 3 miesięcy. To ja wtedy zacząłem intensywnie myśleć, jaki by tutaj produkt zrobić, żeby rozwiązywał jakiś problem ludzki, żeby można było tego dużo sprzedawać i wyobraź sobie, że wtedy wymyśliłem coś takiego, bo wtedy sobie wymyśliłem, żeby zrobić coś takiego, co by automatycznie nawadniało rośliny w domu, żeby to było najlepiej coś takiego: jakieś tworzywo, tak, żeby tam nalać wodę i ta roślinka będzie sobie pobierać tyle ile trzeba. I widzisz, tylko, że ja z tym nic nie zrobiłem, absolutnie nic z tym nie zrobiłem i dopiero gdzieś po kilku latach, chyba minęło z 5 czy 7 lat zainteresowałem się czy może jest ktoś kto wymyślił, no i oczywiście, że ktoś to już zrobił, bo to, że ja sobie wymyśliłem żeby coś takiego zrobić, to jest nic, chodzi o to żeby to zrobić. Więc jak Ty to możesz zrobić? Ale widzisz, dzięki temu, że jest teraz ogromny postęp, jest dostęp do internetu i zrobienie czegokolwiek, co sobie wymyślisz jest banalnie proste. Po pierwsze są drukarki 3D, nie musisz kupować drukarki 3D, bo możesz pójść do firmy, która Ci coś wydrukuje, nawet słyszałem, że w jakimś Praktikerze czy gdzieś, że w jakiejś tam w firmie, która sprzedaje materiały budowlane, że tam można pójść i też po prostu wydrukować sobie prototyp czegoś.

Jeśli to jest coś większego, słuchaj, zawsze możesz pójść do pierwszego lepszego inżyniera, mechanika i powiedzieć: „Słuchaj kolego, zapłacę Ci tyle i tyle, albo powiedz ile chcesz za to żeby mi zrobić coś takiego” i tyle, to jest kwestia spisania między wami umowy, możesz sobie wcześniej patent zrobić, możesz pójść do notariusza i zabezpieczyć się notarialnie, że to jest twój pomysł i ktoś Ci zrobi prototyp. I w momencie kiedy Ty masz prototyp, jest sprawa banalnie prosta, bo wstawiasz to na serwisy crowdfunding’owe typu Indiegogo. Widzisz, nie myślę już o tej porze, bo dzisiaj od 6:00 do tej pory zasuwam jak dzik, więc jeśli znasz takie serwisy, to napisz w komentarzu, bo takich serwisów crowdfunding’owych jest od groma. Czekaj, jest jakiś taki serwis na „K”, który zapomniałem jak się nazywa, a o którym już parę razy mówiłem na moich filmach, więc wybacz, zmęczony prostu jestem… Dajesz tam zdjęcie, dajesz filmiki tego co ty wymyśliłeś, jak to i komu się może przysłużyć, zresztą zaloguj się na te serwisy, które w komentarzach znajdziesz… Kickstarter! O widzisz, Kickstarter… Logujesz się na Kickstarter’a, dajesz tam zdjęcie, opisy tego twojego projektu i zbierasz na to pieniądze od ludzi z całego świata, którzy po prostu wpłacają dotacje na to żeby to zacząć produkować i mówisz, powiedzmy, że potrzebujesz $100.000 na to, żeby zacząć produkcję i tam ludzie totalnie głupie rzeczy od czapy wymyślają, wrzucają i zbierają na to niekiedy nawet dziesiątki milionów dolarów.

Więc widzisz, cała filozofia w stawaniu się czy to bogatszym, czy to lepszym, czy to w samorozwoju, czy to w czymkolwiek innym polega na tym, żeby możliwie jak najszybciej poznaną wiedzę wcielić w życie, tyle. Więc po pierwsze pomyśl sobie, jak cokolwiek, co Ciebie dotyka, można usprawnić tak, żeby rozwiązywało to problemy innych ludzi i im więcej ludzkich problemów rozwiążesz, albo im poważniejszy problem rozwiążesz, tym będziesz po prostu bogatszy, a jak to zrobić potem w praktyce, powiedziałem Ci już, zrób prototyp, wystaw, nie musisz tego dawać na serwis crowdfunding’owy, możesz zawsze poszukać inwestora i jemu zaproponować to, żeby On to wykupił, bo jeśli na przykład wymyślisz jakąś genialną rzecz do samochodu i pójdziesz do Volkswagena, czy pójdziesz do Forda i będziesz po prostu z nimi negocjować, tylko wcześniej to trzeba opatentować. Jest od groma firm patentowych, wpisz sobie w internet, znajdziesz mnóstwo kancelarii, które się zajmują patentami, kwestia, czy opatentujesz to tylko na Europę, czy opatentujesz to na Stany, czy na Azję, to jest po prostu kwestia kosztów i tyle i nie musisz tego produkować, możesz sprzedać patent.

Widzisz, są wakacje, muszę popracować nad tym, żeby mniej pracować i zrobić sobie wakacje, bo jak umysł odpocznie, jak umysł się zrelaksuje, to kreatywność niesamowicie wzrasta i warto tutaj, może zrobię jakieś nagranie na ten temat niedługo, właśnie na temat tego, co tu zrobić, żeby być bardziej kreatywnym, bo to jest kwestia odpowiednich rzeczy, które trzeba robić i takich, których nie trzeba robić i wtedy jest efekt, kiedy sypią się ciężkie pieniądze na twoje konto, dlatego że po prostu pomogłeś ludziom, bo rozwiązałeś ich problemy, przy okazji zrobiłeś jakiś produkt.

Ponieważ zbliżam się do bramki autostradowej, przypominam o konkursie, który trwa cały sierpień, obejrzyj sobie film, do którego dam gdzieś tam link u góry, film z ubiegłego tygodnia, bo jest 10.000 zł do wygrania w gotówce. I do usłyszenia wkrótce, hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment