Czy warto prowadzić kanał na Youtube?

Hej, dziś będzie dość nietypowy odcinek, bo o tym, czy warto prowadzić kanał na YouTube, ale też będzie po raz pierwszy coś nowego, czego do tej pory nie było, bo będę odpakowywał coś co dostałem od tej oto firmy, myślę, że się domyślasz co to jest. Ok, ja to będę teraz odpakowywał, opowiem Ci co myślę o YouTube, czy warto prowadzić ten kanał czy nie, jakie są plusy, jakie są minusy, nie powiem Ci jednoznacznie co robić, ale myślę, że po tym co Ci powiem, zdecydujesz sam czy warto. Żeby było zabawniej to nie ja odpakowałem pierwszy raz tę paczkę, bo ona jest tutaj zaklejona jakąś taśmą, ponieważ kilka dni temu przedzwoniła do mnie Pani z agencji celnej: „Proszę Pana, ma Pan przesyłkę ze Stanów Zjednoczonych i chcemy ją oclić, proszę powiedzieć co jest w środku.” Zabawne.

Dobrze, więc ja odpakuję ją jako drugi w Polsce, bo urząd celny chciał koniecznie na niej zarobić, ale niestety nie było co oclić, zapakowali mi to zresztą w urzędzie celnym niezbyt ładnie, myślę, że oryginalnie to było ładniej zrobione. W sumie w ogóle ciekawe czy poza Polską jest jakiś kraj, gdzie jeśli jest napisane, że to jest z YouTube, to czy ktoś pyta jakby to oclić… Ok, wygląda to tak, takie pudełeczko i teraz pod gąbeczką mamy napis od Susan Wojcicki. Może nie będę czytał, ale w skrócie wielkim jest, że masz 100.000 subskrybentów i jakaś karteczka z podziękowaniami i gratulacjami. Rick się podpisał, tutaj jakieś kontakty są do niego, to może nie będę dawał. Ale tutaj możesz zobaczyć, gratulują mi tych 100.000, super, cieszę się, tym bardziej, że jak zaczynałem prowadzić ten kanał, przyznam, że nie spodziewałem się, że do tych 100.000 dojdzie, tak sobie myślałem, że jak go zaczynałem prowadzić, to była dla mnie bardziej forma rozrywki, w sumie dalej tak jest, ale zobaczmy na detale. Wow, błyszczy się nieźle, tak przy okazji zobaczysz jaką kamerką nagrywam. Napis chyba teraz widać: 100.000 jest! Można to nawet powiesić na ścianie, może zaszaleję i powieszę, chociaż raczej nie powieszę, ale ok, powiedzmy, że pierwszy krok na YouTube został zrobiony, 100.000 osiągnięte, to dzięki Tobie, bo zakładam, że gdyby mój kanał nie był interesujący, to by nie był oglądany.

Ok, do brzegu, do brzegu. Może najpierw powiem o plusach prowadzenia YouTube, a potem o minusach i może dlaczego ja zacząłem prowadzić YouTube. Widzisz, ja zacząłem prowadzić YouTube z tego względu, że dużo osób mnie pytało o właśnie tematykę rozwoju osobistego, o moje podejście do życia, bo wiedzieli, że osiągnąłem jakieś tam mniejsze albo większe sukcesy w życiu i dla mnie jest to forma przekazania wiedzy, bo ja zacząłem się interesować rozwojem osobistym jak miałem lat chyba 17 albo 18 i widzisz przez 25 lat prawie uzbierało się troszkę wiedzy, więc warto byłoby to przekazać, więc myślę, że te osoby, które oglądały moje filmy do tej pory, to wiedzą, że jest tam dużo fajnego materiału, który wielu osobom pomaga i po mailach jakie dostaje po 2, po 3, po 4 nawet latach, bo ten kanał prowadzę chyba już z 6 lat, to wiem, że to wszystko działa i to mnie najbardziej cieszy. I dla tych którzy myślą, że na YouTube można zarobić duże pieniądze i że się będą brać za YouTube, bo na YouTube można zarobić duże pieniądze, może nie będę otwierać statystyk, chociaż jak znajdę mój telefon… To pokażę Ci ile zarabiam na YouTube, żeby nie było, ale zanim mi się to otworzy, to powiem Ci tak: Czy pośród najbogatszych ludzi na świecie są osoby, które dorobiły się na YouTube?

Nie. Pan, który ma drugi największy kanał na YouTube ma tam około 97 milionów, pierwszy, hinduski kanał ma 100 milionów, oni zarabiają na tym może 50 milionów, może 30 milionów dolarów rocznie, a poświęcają na to całe dnie, codziennie produkują content, zatrudniają jeszcze do tego ludzi, jest to cała maszyneria, która najlepszym, powtarzam, najlepszym z najlepszych daje maksymalnie niech będzie 50 milionów dolarów rocznie. I teraz porównaj to do jakiejkolwiek firmy, topowej firmy z jakiejkolwiek branży, niema tam tak marnych zarobków. Ok, może Ci się wydawać, że te nawet 50 milionów dolarów to jest ohoho, jeśli jesteś naprawdę dobry w tym co robisz, to nie zarabiasz 50 milionów, tylko jak popatrzysz na listę najbogatszych ludzi, zarabiasz o wiele, wiele, wiele, więcej. Najwięcej na tym wszystkim zarabia YouTube, który zarabia na reklamach, może nie tyle YouTube, co Google, które YouTube wykupiło po to, żeby mieć z tego biznes, więc jeśli Ty będziesz poświęcać na to mnóstwo czasu i energii i sił, żeby nie wiem, gromadzić subskrybentów, audiencje i opowiadać głupoty, to według mnie niema sensu, ale to jest twoja sprawa, bo może to jest twoje przesłanie, jak słyszę jakie badania są na nastolatkach robione, które zobaczą, ze ktoś tam sobie kupił ładny samochód, może nawet ktoś dom, ktoś tam zarabia 30.000 miesięcznie, „Ooo, to będę robić kanał na YouTube!” Słuchaj, ludziom, którym się powodzi na YouTube w sensie mają powyżej 10.000 subskrybentów jest stosunkowo niewiele, stosunkowo niewiele w porównaniu do całej ilości kanałów na YouTube.

Jak dla mnie YouTube jest bardziej rozrywką, jest bardziej jakimś tam uzupełnieniem i jeśli jeszcze 2 lata temu słyszałem jak jakaś Pani, która jest jedną z większych polskich, czy bardziej rozpoznawalnych polskich Youtuberek, jak ona powiedziała, że ona nie może robić więcej jak 2 filmów tygodniowo, ponieważ zrobienie jednego filmu kosztuje ją 3 dni pracy, to powiem Ci, że ja się złapałem za głowę, no bo sorry, ale 3 dni poświęcić na to, żeby zrobić filmik, to jest troszkę bez sensu, sorry. Ten filmik, który ja teraz z Tobą robię, poświęciłem czasu na to minutę, bo najpierw sobie zrobiłem porządek na pulpicie, żeby nie było widać co tam mam na komputerze, ale i tak wyskoczyła akurat książka, którą ostatnio kupiłem, tu specjalnie przyznaję, położyłem reklamę, bo to jest moja jedyna reklama, na której ja zarabiam na YouTube, czyli jest to moja ostatnia książka, o której zresztą mówiłem niedawno, przykro mi, praktycznie nakład się już wyczerpał, więc jeśli nie zakupiłeś, to raczej już jej nie będziesz miał. Ale ok, sprawdźmy ile zarabiam pieniędzy na YouTube, analytics, przychody i to są przychody z ostatnich 28 dni, czy to łapie czy nie łapie… Ok, tu jest i tak od 31… Teraz chyba widać, czy nie widać… Jeśli nie widać, to mogę Ci powiedzieć, że tu jest brak danych, bo niema żadnego wykresu, a wykresu niema dlatego, że tu jest 0,00$, to jest mój zarobek na YouTube i ja nie chcę i nie potrzebuję zarabiać na YouTube, dlatego tego nie robię.

Powiedziałem Ci o książce, tak, to jest plus prowadzenia YouTube, bo jeśli zdobędziesz jakąś tam audiencję, wtedy wiesz, zarabianie na reklamach absolutnie niema sensu, sorry, niema sensu, co innego jest jeśli na przykład przyjdzie do Ciebie sponsor i powie Ci jak będziesz mieć już duży kanał, a duży kanał to jest kanał rzędu tam pół miliona, przychodzi do Ciebie wtedy sponsor i mówi: „Panie kolego, jak mi Pan zareklamujesz ten oto nóż, to ja Panu zapłacę 100.000zł.” No i wtedy ma to sens i duzi Youtuberzy tak robią, w Polsce to na palcach jednej ręki można policzyć takie osoby, którym firmy tyle płacą, więc widzisz, ja po 6 latach w miarę regularnego prowadzenia kanału, mam potwierdzone 100.000, a tak naprawdę na dzień dzisiejszy jest 196.000, jeszcze 4.000 i będzie 200.000. Ok, to może minusy tego, że jest się popularnym gdzieś tam na YouTube, bo tak jak miałem 10, 20, 30 tysięcy, nie było problemu, ale już tak powyżej 30.000 zaczynałem być, niestety, rozpoznawalny publicznie, w sensie idę sobie spokojnie ulicą, a tam ktoś do mnie: „O, Panie Jacku!” Słuchaj, wbrew pozorom to nie jest do końca takie miłe, jak by się wydawać mogło, z tego względu, że ja jestem dość zajętą osobą i nawet jak sobie idę na spacer, to chce sobie pomyśleć o tym, co sobie tam myślę, a nie żeby sobie z kimś tam robić selfie, czy porozmawiać, no bo wiesz, nie uważam się i nie chcę być osobą publiczną, jak widziałeś, nie pcham się na żadne inne kanały, nie pcham się do telewizji, robię to, co robię, bo zajmuje mi to dosłownie 20 minut tygodniowo, chyba ze robię 2 filmiki, to wtedy 2x20min, bo 10 minut średnio zajmuje mi nagranie filmiku i 10 minut zajmuje mi to, żeby go przyciąć troszkę z przodu, troszkę z tyłu, skopiować do YouTube, dodać jakiś tytuł, dodać jakiś opis, 20 minut, to jest cała robota.

Czasami jest to więcej jeśli chcę nagrać w jakimś specjalnym otoczeniu, ale zazwyczaj staram się mieć przy sobie jakiś telefon, więc widzisz, teraz nagrywam z telefonu, więc wystarczy, że idę gdzieś tam, czy jadę gdzieś tam, włączę sobie telefon i powiem co mam do powiedzenia. Niektórym może się nie podobać moje słownictwo, już słyszałem uwagi na temat jak samochody nagrywam, co bardzo lubię, znaczy samochody lubię, usłyszałem na temat mojego języka polskiego, widzisz, więc jeśli Ty będziesz prowadzić kanał na YouTube, to też się nasłuchasz wszystko, co tylko się da, na temat swojej osoby, i dobre rzeczy i złe rzeczy, także przygotuj się na to, że będziesz mieć dużo osób, które Cię będą, powiedzmy, niezbyt lubić. Im będziesz mieć większy kanał, tym więcej osób będzie Cię nie lubić, ale też tym więcej osób będzie Cię lubić. Nie dostaję w sklepach rabatów z tytułu tego, że jestem rozpoznawalny, chociaż raz z policją mi się udało dogadać jak małe wykroczenie popełniłem drogowe, więc czasami się to może przydać, jeśli prowadzisz firmę, to moim zdaniem, wtedy jest to obowiązkowe, żeby prowadzić YouTube, jeśli cokolwiek produkujesz, jeśli Ty jako Ty coś sprzedajesz, czy twoja firma coś sprzedaje, wtedy YouTube powinieneś mieć, ale nie na zasadzie, że spędzasz nad tym całe tygodnie, żeby nagrać jeden filmik, tylko wtedy to najlepiej jest wynająć kogoś, kto Ci powie, co masz powiedzieć, wynająć sobie filmowca, który nagra to, co ma być nagrane, zrobi montaż, wrzuci to do YouTube, tak żebyś Ty nie musiał za bardzo się produkować, chyba że jesteś początkującą firmą i nie masz na to w ogóle pieniędzy, to możesz zrobić bardzo prosto włączając nawet kamerkę i jak widzisz nie trzeba do tego wielkiej filozofii.

Dlaczego to jest ważne w przypadku firm? Dlatego, że cokolwiek produkujesz, to jak pokażesz to na YouTube, to jest Ci to o wiele łatwiej sprzedać, bo gdybyś Ty miał zapłacić za reklamowanie czegokolwiek, to byś zapłacił majątek. Popatrz, w przypadku tej książki, zresztą tej i tej książki, tę książkę napisałem 2 lata temu, wypuściłem ją 2 lata temu, sprzedało się jej prawie 20.000 i gdyby nie to, że mam ten kanał na YouTube, to ja bym tej książki nie sprzedał, więc tak, jest to plus, ok, ta książka też nie powstała pod kątem i nastawieniem zarabiania pieniędzy, ta książka to było przelanie moich myśli związanych z tym, co zrobić, żeby ruszyć dupę i przede wszystkim, wtedy akurat myślałem, żeby sobie wydrukować taki plakat i powiesić na ścianie, ale stwierdziłem, że po co będę wieszał plakat, skoro zrobię sobie po prostu okładkę na książkę i będę miał motywację, bo ja też potrzebuję ruszyć dupę, więc jak się widzi taki napis, to to działa ewidentnie. Ta książka z kolei to jest też odpowiedź na pytania twoje, te które były zadawane pod komentarzami i mało tego, ja w tej książce napisałem coś o tobie. Tutaj, jest coś o tobie napisane, jest 209 stron tej książki, jest to naprawdę super poradnik jeśli chodzi o to, co zrobić, jak mieć pieniądze, bo tutaj napisałem o tym, jak ja zrobiłem, że doszedłem najpierw do wolności finansowej, bo najpierw byłem wolny finansowo, a potem, że zacząłem zarabiać miliony, dosłownie miliony.

Więc jak Cię takie tematy interesują, to jeszcze ostatnie książki zostały na: sukces.pl/jak, można zamówić. Wracając do tematu YouTube, powiem Ci, że troszkę mnie przeraża to, że w Stanach widzę, że są panowie, którzy mają poważne firmy, ale potrafią dziennie puszczać na YouTube kilka filmów, ja nie wiem, albo robię biznes, albo kręcę od rana do wieczora filmiki, w ogóle mi się to w głowie nie mieści, jak można aż tak na to czas poświęcać. Przez większość czasu publikowałem 1 film tygodniowo, był krótki okres, że publikowałem 3, ale przyznaję, że jak dla mnie to było za dużo. Dlaczego za dużo? Bo ja mam co robić w życiu, ja naprawdę mam co robić, zarabiam na zupełnie innych rzeczach, zresztą widziałeś, że dochód z YouTube mam 0zł, więc ja nie potrzebuję nie wiadomo ile czasu, ile wysiłku wkładać w to, żeby przekazać jakąś tam wiedzę, jak ktoś chce korzystać, ogląda, korzysta. Myślę, jeszcze jakie mogą być plusy i minusy dla Ciebie. Wiesz co, nawet jeśli będziesz prowadzić tego YouTube, to pamiętaj o tym, że jest to jeden z wielu kanałów społecznościowych i warto, według mnie, sprawdzić się w każdych mediach społecznościowych jakie są dostępne, teraz masz Facebooka, jest Snapchat, jest Twitter, jest Instagram, powstają coraz to nowe platformy, które być może będą dla Ciebie lepsze, bo niektórzy nie chcą na przykład pokazywać swojej twarzy, można to zastąpić, można robić animacje, można robić pokazy slajdów i to dalej wszystko będzie działać. Jest jeden plus, taki który mi właśnie przyszedł do głowy, bo dzięki prowadzeniu kanału na YouTube, poznałem sporo bardzo fajnych osób, których normalnie bym nie poznał, bo czy to jak czasami robiłem spotkania po Polsce, na które by nikt nie przyszedł, gdybym nie robił tych filmików, a na tych spotkaniach poznawałem bardzo cennych ludzi, czasami ktoś do mnie napisze czy to na Instagrama, czy to na Facebooka, czasami ktoś mi wyśle maila i czasami z tego wychodzą różne fajne rzeczy, dzięki kontaktom z YouTube, zainwestowałem w kilka start-up’ów, kilka z nich okazało się beznadziejne, kilka z nich bardzo fajnie funkcjonuje, a mam 2 takie perełki, które funkcjonują rewelacyjnie, więc może nie zarabiam na YouTube jako na YouTube, ale dzięki kontaktom, które uzyskałem przez YouTube, pośrednio, tak ma to pozytywny wpływ na moje zarobki.

Nic mi w tym momencie nie przychodzi jeszcze do głowy, więc mogę tylko podziękować za te 100.000 subskrypcji, a dokładnie an dzień dzisiejszy 196.000, kolejne wyzwanie to jest 500.000, które wydaje się być trochę szalone. Dlaczego wydaje się być szalone? Dlatego, że jak zaczynałem ten kanał robić, są rozmaite narzędzia do mierzenia ile osób jest zainteresowanych daną tematyką i wynikało mi, że jest mniej więcej 150.000 osób w Polsce zainteresowanych tematyką rozwoju, motywacji, sukcesu, tylko 150.000, to jest niewiele, ale widzę, dobra nie widzę, bo kanały, z którymi się kiedyś ścigałem, gdzie ambicją moją było to, żeby być lepszym, są ode mnie 2x mniejsze, 4x mniejsze, a po liczbie wyświetleń, 30 milionów osób, patrząc po statystykach, wyświetliło mój kanał, więc w tym momencie, jest to najprawdopodobniej pierwszy najbardziej popularny kanał motywacyjno-rozwojowy w Polsce.

WoW! Ale widzisz, to nie jest moja sprawka, tylko to jest twoja sprawka, bo ja tu tylko mówię, a YouTube tak działa swoimi rozmaitymi algorytmami, że kwestia kto komentuje, jak komentuje, jak ocenia, wpływa na to ile potem jest subskrybentów, jaka jest oglądalność itp. No cóż, jak Ci się podobało to, co do tej pory było na tym kanale, to zrobię to lepiej! Zrobię to lepiej, bo wiem, że jest dużo rzeczy, które mogę zrobić lepiej, więc ja zrobię lepiej co się da, a Ty jak masz ochotę, to słuchaj i możesz nawet polecać innym. Dziękuję bardzo, hej!

<wpis ten jest transkrypcją z wyżej umieszczonego video w związku z tym w tekście pojawić się mogą błędy językowe, powtórzenia itp. >

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment