Co robić w życiu? (autor; Jacek Wiśniowski)

Podcast – Słuchaj na SoundCloud lub iTunes:
https://soundcloud.com/sukcespl/co-robic-w-zyciu

Dostaję od was pytania, czym takim zająć się w życiu, czy założyć firmę, w czym będę dobry, pracuje gdzieś, nie wiem, co robić, bo ta praca mi nie odpowiada, co z tym zrobić.

Postaram się szybko odpowiedzieć, bo wiatr taki wieje, że urywa głowę, do tego idzie kawał chmury, więc zaraz spadnie deszcz.

Słuchaj, jest kilka metod na to, najlepsza metoda według mnie, to zrobienie testu. Ja sobie kiedyś taki test sam zrobiłem dla ciekawości. Jest coś takiego, co się nazywa Instytut Gallupa, to nie jest polska instytucja, ale jak sobie wpiszesz w Google to na pewno znajdziesz, maja ten test po polsku.

Ten test polega na tym, tam chyba przez 20minut odpowiada się na pytania, po to żeby odnaleźć, w sumie jest 34 talenty według tego instytutu i odnajdują 5 takich, w których ty jesteś najlepszy. Skoro jesteś w tym najlepszy, to w tym powinieneś się odnaleźć, potem można sobie tam dokupić wytłumaczenie, w czym tak naprawdę najbardziej byś się sprawdził.

To jest jedna opcja. Jest taka książka, którą też mogę ci polecić, tylko książka jest po angielsku, czekaj wezmę ściągę, bo nie pamiętam tytułu, książka się nazywa "Strengths Finder" napisał to niejaki Tom Rath. W tej książce jest podane parę testów, jest też parę sposobów właśnie na to, jak znaleźć to, w czym byłbyś dobry.

Jest jeszcze taka metoda, to jest metoda, którą polecało kilka osób w różnych książkach, tylko według mnie nie jest najlepsza dla mnie, ale może dla ciebie będzie dobra. Ja czytałem o czymś takim, że warto sobie przypomnieć to, co ciebie kręciło, kiedy byłeś dzieciakiem, kiedy miałeś kilkanaście lat, kiedy byłeś nastolatkiem miałeś na pewno swoje plany, swoje marzenia, wyobrażałeś sobie to, kim mógłbyś być w życiu, więc być może, wiesz wtedy, kiedy jeszcze nie byłeś skażony tym, co ci wszyscy dookoła mówili, kim mógłbyś być to, co w tobie siedziało mogło być tym, co naprawdę mogłoby, być dla ciebie dobre.

Czy to będzie naprawdę dobre dla ciebie, czy nie? Wiesz, na pewno im więcej będziesz próbował różnych rzeczy w życiu, tym bardziej będziesz wiedział czy się do czegoś będziesz nadawał czy nie. Ja akurat jestem pewien, że absolutnie się nie będę nadawał do bycia księgowym i wszystkim związanym z analityką finansową, tego typu rzeczami, bo po prostu to jest dla mnie czarna magia.

Ale znam też takich, którzy sobie nie wyobrażają np. nagrywać takie filmiki i w ogóle występować publicznie, tylko wola siedzieć robić analizy właśnie księgowe, matematyczne. Więc widzisz możesz to sprawdzić za pomocą testu, możesz robić różne rzeczy w życiu i po prostu zobaczyć, co ci się podoba a co ci się nie podoba.

Możesz też zrobić coś takiego, bo może nie wiesz, że jest jakaś tam dziedzina wiedzy, która by cię interesowała, możesz też zrobić tak, żeby po prostu czytać, jak najwięcej czytać czy to w Internecie czy w książkach, spotykać się z ludźmi, którzy ci powiedzą, że w ogóle coś takiego istnieje. Wiesz, co technologia teraz idzie do przodu, są coraz to nowe zawody, jakich nie było 5 lat temu, 10 lat temu, a teraz one się pojawiają, pojawiają się nowe technologie, do obsługi tych technologii potrzebni są nowi ludzie.

Tylko wiesz, jest masa rzeczy, o których ja nie wiem, wiec ty pewnie też o tym nie wiesz, więc trzeba się po prostu interesować jak największą ilością rzeczy. Ja w ten sposób otworzy ci się trochę głowa, bo to też wpływa na twoją kreatywność, jestem pewien, że znajdziesz jakieś zajęcie.

Jak tak popatrzeć na tych ludzi, którzy gdzieś tam zapisali się na kartach historii, to są też ludzie, którzy próbowali mnóstwa rzeczy. To nie jest tak, że, są tacy, którzy od razu trafili w swoją działkę i tym się zajęli i zajmowali się do końca życia. Popatrz nawet na Teslę, Nikola Tesla, on też najpierw pracował dla Edisona a dopiero jak mu się nie spodobał sposób myślenia Edisona, ale zobaczył jak Edison działał, jak jego laboratorium działa, jak on pozyskuje fundusze, najpierw się nauczył u kogoś a potem zaczął sam działać.

Ja akurat zrobiłem dokładnie odwrotnie, bo ja zacząłem działać sam od samego początku i uczyłem się na własnych błędach, wiesz no czy to jest dobre, czy to jest złe, mi się tak podoba. Czy to się dla ciebie sprawdzi? Nie wiem, bo ja jestem inny, ty jesteś inny. Dlatego zrób sobie test w Instytucie Gallupa, to na pewno, możesz sobie robić testy na inteligencję, ale to ci według mnie nic nie da, bo ja sobie kiedyś takie testy robiłem no i co z tego, one niewiele mówią.

Ważniejsza jest według mnie inteligencja emocjonalna i gdzieś słyszałem, że jest test EQ, coś takiego. Też sobie możesz poszukać w Internecie, test sobie możesz taki test przeprowadzić, może cię to na coś doprowadzi. Dobra zanim mi kamerę porwie i zanim mnie wiatr porwie, kończę. Dzięki, na razie.      

Jacek Wiśniowski

{ 2 comments… add one }

 • Damian Styczeń 6, 2016 6:22 pm

  Witam,

  Mam pytanie o spotkanie w Łodzi mianowicie gdzie dokładnie będzie w którym oddziale Uniwersytetu Łodzkiego?

  Z góry dziękuję za pomoc.

   

  Pozdrawiam serdecznie

  Damian Krysiak

  MAVERICK POLSKA

  Reply edit
 • Piotr Styczeń 6, 2017 2:26 am

  Jacek napisz książkę i edukuj młodych jak można przez zmianę podejścia do życia zmienić swoje życie!

  Zostaniesz polskim Kiyosaki 🙂

  pozdrawiam, Piotr!

  Reply edit

Leave a Comment